Cascais Outdoor Swivel Chair
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Generous proportions are comfortably refined for the Cascais outdoor swivel chair. A half-circle sweeps around from the back to form the arms, embracing a deep seat that curves to the smooth swivel base. Lines are soft and modern while the open back offers lightness and sophistication.
Product Details
| $searchable | Yes |
|---|---|
| Arm Height | 17.75 in and 45.09 cm |
| Ba | 27.50 in and 69.85 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Cubes | 32.67 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 6145-012 |
| Fabric Shown | 6145-012 |
| Introductions | NewAll and NewExteriors |
| Made To Order | Yes |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 30.25 |
| Overall Product Width | 41.00 |
| Product Name Search | Cascais Outdoor Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 26.50 in and 67.31 cm |
| Seat Height | 14.00 in and 35.56 cm |
| Seat Width | 27.5 in and 69.85 cm |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Website Material | Fabric |
| Com | 5.4 |
Additional information
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Other |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
O8702S
Category: Outdoor Chairs

Reviews
There are no reviews yet.