Del Sol Outdoor Right Arm Loveseat
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Inspired by midcentury pit sectionals, the Del Sol outdoor sectional has an exaggerated crescent shape that offers deep comfort and sleek lines. The angled back provides the ultimate in al fresco relaxation.
Product Details
| $searchable | Yes |
|---|---|
| Arm Height | 20.50 in and 52.07 cm |
| Back Pillow | (0) Fiber, Box-edge weltless border |
| Companion Skus | O8340 and O8342 |
| Cubes | 64.65 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 6149-002 |
| Fabric Shown | 6149-002 |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 26.75 |
| Overall Product Width | 90.00 |
| Product Name Search | Del Sol Outdoor Right Arm Loveseat |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 21.25 in and 53.98 cm |
| Seat Height | 16.00 in and 40.64 cm |
| Shipping Weight | 160.0 |
| Total Shipping Weight | 160.0 |
| Website Material | Fabric |
| Com | 15.2 |
Additional information
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Other |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
O8341
Category: Sectional Parts

Reviews
There are no reviews yet.