Lomani Outdoor Sofa
A woven rope frame embraces the seat and back of this stunning outdoor sofa.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Lomani outdoor sofa showcases a curvaceous design. The plush seat, flowing down to rounded block feet, is embraced by a stunning shelter back crafted with an open rope weave in Driftwood finish. Knife-edge back cushions add to the overall comfort story.
Product Details
| Arm Height | 36.5 in and 92.71 cm |
|---|---|
| Ba | 74 in and 187.96 cm |
| Back Pillow | (2) Knife-edge without welt |
| Com | 9.4 |
| Cubes | 96.98 |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Furniturecoveringraphite | C8157O |
| Furniturecoverinlightgrey | C8157BO |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 36.5 |
| Overall Product Width | 84.5 |
| Product Name Search | Lomani Outdoor Sofa |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Plant 6 |
| Qty On Hand | 50 |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 31.5 in and 80.01 cm |
| Seat Height | 14 in and 35.56 cm |
| Seat Width | 75 in and 190.5 cm |
| Shipping Weight | 150.0 |
| Total Shipping Weight | 150.0 |
| Website Material | Fabric and Woven |
| Qty On Hand |
Additional information
| Dimensions | 38 × 84.5 × 36.5 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
White |
| Style |
Contemporary |
| Collection |
Bernhardt Exteriors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.