Amalfi Outdoor Arm Chair
A flat braided rope is woven into a light and lovely outdoor dining chair.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Amalfi arm chair has a light and airy design thanks to a flat braided rope that encircles a powder coated aluminum frame for a design that can be used in outdoor spaces or interior rooms. The rope intersects in the center of the sides and back for visual interest and style. A seat cushion and back pillow ensure ultimate comfort, indoors and out.
Product Details
| Arm Height | 23.63 in and 60.02 cm |
|---|---|
| Com | 1.5 |
| Cubes | 22.38 |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Casegoods |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Finish Sample Available | NO SAMPLE AVAILABLE |
| Finish Shown | MTF – Slate Grey |
| Furniturecoveringraphite | C3542O |
| Furniturecoverinlightgrey | C3542BO |
| Made To Order | No |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 30.5 |
| Overall Product Width | 23 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Amalfi Outdoor Arm Chair |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Arm Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 18.5 in and 46.99 cm |
| Seat Height | 19.5 in and 49.53 cm |
| Seat Width | 20.88 in and 53.04 cm |
| Shipping Weight | 58.0 |
| Total Shipping Weight | 58.0 |
| Website Material | Metal and Woven |
| Reticulated foam loose seat and back cushions | Yes |
| Slate Grey finish is powder-coated | Yes |
| Aluminum frame in Slate Grey finish with seat, arms and back wrapped in flat, braided rope in Charcoal Mist finish | Yes |
Additional information
| Dimensions | 25.5 × 23 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Slate Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.