Peyton Fabric Sofa Without Pillows
Traditional sofa design is given a modern makeover with clean lines and deep comfort.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Peyton sofa has a traditional silhouette, but the lines are cleaner and simplified for modern living. Two deep and lush seat cushions support two back pillows with a weltless knife edge. The classic roll arm is generously proportioned with an updated form for a sofa that transforms comfort for contemporary interiors.
Product Details
| Arm Height | 23.5 in and 59.69 cm |
|---|---|
| Ba | 75.5 in and 191.77 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber Blendown, Knife-edge weltless with topstitch |
| Com | 16.8 |
| Cubes | 80.82 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Upholstery |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 91 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Peyton Fabric Sofa |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | 97 |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Fabric |
Additional information
| Dimensions | 39.5 × 91 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.