Billings Leather Power Motion Sofa
A classic club seating design is updated for a modern power motion sofa.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Billings power motion sofa features an updated classic club seating design. The track arms feature a unique fold-over padding that offers comfort, while stitched details on the sides and back give the sofa a unique look. Smooth power motion reclines the outer seats while headrests pop up for support.
Product Details
| $modifiedat | 20241021064837 |
|---|---|
| Arm Height | 27 in and 68.58 cm |
| Ba | 77 in and 195.58 cm |
| Back Pillow | (3) Tight back with pop-up headrest |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Upholstery |
| Introductions | NewAll and NewLiving |
| Leather | 321-220 |
| Leather Shown | 321-220 |
| Motion Type | Powered |
| Newintroductions | New |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 31 |
| Overall Product Width | 96 |
| Product Name Search | Billings Leather Power Motion Sofa |
| Product Type | Power Motion Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Website Material | Leather |
| Stitch detail | Yes |
| Padded track arm | Yes |
| Power footrest | Yes |
| Block feet | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Center seat remains stationary | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Tight back | Yes |
Additional information
| Dimensions | 44 × 96 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.