Vista Fabric Right Arm Chair
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Vista right arm chair is marked by a gently curved arm and stitched detailing that drapes over the side. Lines are softened and the upholstery is plushly designed for maximum comfort. For use with the Vista fabric sectional, this chair may also stand alone.
Product Details
| $modifiedat | 20250423073023 |
|---|---|
| $searchable | Yes |
| Arm Height | 24.75 in and 62.87 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Companion Skus | P4000A, P4030A, P4031A, P4032A and P4036A |
| Created | 4/23/2025 |
| Cubes | 34.78 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1690-S35 |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1690-221 |
| Fabric Shown | 1690-221 |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Optionlink | P4035 and P4035Y |
| Product Name Search | Vista Fabric Right Arm Chair |
| Product Type | Right Arm Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 21.50 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 106.0 |
| Total Shipping Weight | 106.0 |
| Website Material | Fabric |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 25 |
| Overall Product Width | 49 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Qty On Hand | 6 |
Additional information
| Brand |
Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color |
Other |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
P4035A
Category: Sectional Parts

Reviews
There are no reviews yet.