Solana Outdoor Right Arm Loveseat
A distinctive knife-edge pleat on the front of the arm gives this outdoor loveseat a signature style.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Solana right arm loveseat is a relaxed design with a distinctive knife-edge pleat on the front of the arm. A fully upholstered frame creates softness while the cushions and back pillows offer incredible comfort in all-weather style. It can stand alone or be used as part of the Solana sectional.
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 62 in and 157.48 cm |
| Com | 15.8 |
| Cubes | 57.02 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 6078-000 |
| Fabric Shown | 6078-000 |
| Furniturecoveringraphite | C7981O |
| Furniturecoverinlightgrey | C7981BO |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–1ZxdHzL9–/f6btrbzwxmpzap2svw47.pdf |
| Marketing Labels | Solana Outdoor Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 64.5 |
| Product Name Search | Solana Outdoor Right Arm Loveseat |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Productionplant | Plant 6 |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 25.5 in and 64.77 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Seat Width | 62 in and 157.48 cm |
| Shipping Weight | 120.0 |
| Total Shipping Weight | 120.0 |
| Back Pillow | (2) Knife-edge without welt |
| Qty On Hand | 186 |
Additional information
| Dimensions | 41 × 64.5 × 33 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
White |
| Style |
Contemporary |
| Collection |
Bernhardt Exteriors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.