Avanni Outdoor Armless Loveseat
An elegant armless loveseat with a clean, modern design featuring plush cushions and a low-profile frame.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury, ultimate comfort and elegant design. The clean, modern design of the Avanni armless loveseat features a linear, low-profile frame and cylindrical aluminum legs. Plush cushions create a soft, inviting look.
Product Details
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
|---|---|
| Com | 15 |
| Cubes | 64.21 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 6016-000 |
| Fabric Shown | 6016-000 |
| Furniturecoveringraphite | C8040O, C80LPO and C80RPO |
| Furniturecoverinlightgrey | C8040BO, C80LBO and C80RBO |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–_pJXNric–/b8jdtcf0r3qva9xmpenp.pdf |
| Marketing Labels | Avanni Outdoor Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 62 |
| Product Name Search | Avanni Outdoor Armless Loveseat |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Armless Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 30.5 in and 77.47 cm |
| Seat Height | 15 in and 38.1 cm |
| Seat Width | 62 in and 157.48 cm |
| Shipping Weight | 115.0 |
| Total Shipping Weight | 115.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Accent throw pillows available for an additional charge | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Exteriors Plush seat cushions | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| This frame may be used as a standalone item | Yes |
| Fiber back pillow | Yes |
| Recommended size is (1) 24″x24″ & (1) 21″x21″ | Yes |
| Aluminum legs with clear powder coat finish | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
Additional information
| Dimensions | 41.5 × 62 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Cream |
| Style |
Contemporary |
| Collection |
Bernhardt Exteriors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.