Ava Fabric Left Arm Sofa Without Pillows
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Old Hollywood glamour finds a new modern form in the Ava left arm sofa. Sinuous curves flow in a serpentine form on the base, while the low back curves around one side. The design is a perfect balance of tailoring and haute couture.
Product Details
| $searchable | Yes |
|---|---|
| Arm Height | 26.00 in and 66.04 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Cubes | 79.17 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 5611-002 |
| Fabric Shown | 5611-002 |
| Featuredwaysku | B2738A |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 30.25 |
| Overall Product Width | 92.75 |
| Product Name Search | Ava Fabric Left Arm Sofa |
| Product Type | Left Arm Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 29.00 in and 73.66 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 135.0 |
| Total Shipping Weight | 135.0 |
| Website Material | Fabric |
| Com | 9.3 |
Additional information
| Brand |
Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color |
Other |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
B2738Y
Category: Sectional Parts

Reviews
There are no reviews yet.