Zola Fabric Chair
An artistic and eclectic piece, this modern take on the traditional barrel chair features a striking stainless steel frame.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
A modern interpretation of the traditional barrel chair, the Zola chair features a curved upholstered back and a tight seat cushion resting in a split polished stainless steel frame. Sophisticated and unique, this eye-catching chair exhibits an artistic sensibility ideal for the eclectic interior.
Product Details
| Arm Height | 30.5 in and 77.47 cm |
|---|---|
| Ba | 23.5 in and 59.69 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 5.8 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | April 2020 |
| Division | Upholstery |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 30.5 |
| Overall Product Width | 29 |
| Product Name Search | Zola Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | 11 |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 65.0 |
| Total Shipping Weight | 65.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Polished Stainless Steel only. | Yes |
| Qty On Hand | |
| Qty On Hand | 15 |
Additional information
| Dimensions | 29.5 × 29 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
White |
| Style |
Contemporary |
| Collection |
Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.