Vista Fabric Swivel Chair
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Vista swivel chair is marked by gently curved arms and stitched detailing that drapes over the sides. Lines are softened and the upholstery is plushly designed for maximum comfort. A swivel base also offers smooth motion around 360 degrees.
Product Details
| $modifiedat | 20250423072005 |
|---|---|
| $searchable | Yes |
| Arm Height | 25.25 in and 64.14 cm |
| Ba | 25.00 in and 63.5 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Created | 4/23/2025 |
| Cubes | 32.81 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1690-S02 |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1690-221 |
| Fabric Shown | 1690-221 |
| Introductions | NewAll and NewLiving |
| Made To Order | Yes |
| Newintroductions | New |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Optionlink | P4002S and P4002SY |
| Overall Product Height | 25.75 |
| Product Name Search | Vista Fabric Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 21.75 in and 55.24 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 25 in and 63.5 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric |
| Knife-edge back pillow | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Instock | Yes |
| Overall Product Width | 46.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Qty On Hand | 16 |
Additional information
| Brand |
Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color |
Other |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
P4002SA
Category: Chairs

Reviews
There are no reviews yet.