Tucci Fabric Swivel Chair
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Modern design doesnt have to be defined by sharp angles and straight lines. The curvaceous Tucci swivel chair redefines the style with a tall curved back that flows down to bend into uniquely circular shapes on each side. The tight-back upholstery provides a plush seat, while a hidden base creates a smooth swivel.
Product Details
| $searchable | Yes |
|---|---|
| Arm Height | 24.00 in and 60.96 cm |
| Ba | 23.50 in and 59.69 cm |
| Cubes | 35.1 |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1151-077 |
| Fabric Shown | 1151-077 |
| Introductions | NewAll and NewInteriors |
| Made To Order | Yes |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 36.75 |
| Overall Product Width | 34.50 |
| Product Name Search | Tucci Fabric Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.75 in and 57.79 cm |
| Seat Width | 23.5 in and 59.69 cm |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Website Material | Fabric |
| Tight back | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Rounded arm | Yes |
| Modern style | Yes |
| Com | 6.8 |
Additional information
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Other |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
N9902S
Category: Chairs

Reviews
There are no reviews yet.