Spencer Fabric Chair
A textured cast aluminum frame offers an industrial look in this casually elegant chair.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The wonderful juxtaposition of industrial cast iron with beautifully tailored knife edge cushions makes the Spencer chair an excellent choice for a modern design aesthetic. Luxurious and timeless, the low-slung style of this handsome chair gives it a casual yet elegant style.
Product Details
| $modifiedat | 20240408052203 |
|---|---|
| Arm Height | 23.5 in and 59.69 cm |
| Ba | 25 in and 63.5 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber Blendown, Knife-edge with welt |
| Com | 3.9 |
| Created | 4/8/2024 |
| Cubes | 32.81 |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1398-011 |
| Fabric Shown | 1398-011 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 27 |
| Product Name Search | Spencer Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | 47 |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric, Leather and Metal |
| Qty On Hand | |
| Qty On Hand | 45 |
Additional information
| Dimensions | 32 × 27 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Industrial |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.