Pablo Fabric Swivel Chair
Generously rounded forms create an impossible-to-resist comfort destination in this swivel chair.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Generously rounded forms create an impossible-to-resist comfort destination in the Pablo swivel chair. Comfortable panels encircle and embrace the seat, all of which is finished in a tight upholstered style. The smooth swivel base allows a 360 turn, perfect for conversation and relaxation.
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 6.3 |
| Cubes | 31.5 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1398-011 |
| Fabric Shown | 1398-011 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 36 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Pablo Fabric Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 15.5 in and 39.37 cm |
| Shipping Weight | 100.0 |
| Total Shipping Weight | 100.0 |
| Website Material | Fabric |
Additional information
| Dimensions | 39 × 36 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Gray |
| Style |
Contemporary |
| Collection |
Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.