Luc Fabric Power Motion Chair
A modern sheltering style gives this power motion chair a distinct profile.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
A distinctly modern style marks the Luc power motion chair, with high sheltering arms and a back that flows seamlessly to the seat. Smooth controls elevate the footrest and allows a headrest to rise from the back.
Product Details
| Arm Height | 30.5 in and 77.47 cm |
|---|---|
| Ba | 25 in and 63.5 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Tight back with pop-up headrest |
| Cubes | 36.97 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1509-022 |
| Fabric Shown | 1509-022 |
| Motion Type | Powered |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 43 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Luc Fabric Power Motion Chair |
| Product Type | Power Motion Chair |
| Productionplant | Plant 12 |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 185.2 |
| Total Shipping Weight | 185.2 |
| Website Material | Fabric |
| Wood feet in Smoked Truffle finish only | Yes |
| Modern style | Yes |
| Power footrest & pop-up headrest | Yes |
| Hidden power motion controls | Yes |
| Tight back | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
Additional information
| Dimensions | 42.5 × 43 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Cream |
| Style |
Modern |
| Collection |
Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.