Camino Leather Swivel Chair
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Camino swivel chair is elegance in motion. Luxurious spring down cushioning invites relaxation, while the barrel back design brings softness and balance to a room. Finished in lustrous gold leaf, a wide, round base conceals the swivel. Welt trim is a subtle finishing touch.
Product Details
| $searchable | Yes |
|---|---|
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Col | 70.5 |
| Cubes | 32.81 |
| Date Introduced | October 2018 |
| Division | Upholstery |
| Leather | 218-002 |
| Leather Shown | 218-002 |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 30.5 |
| Overall Product Width | 32 |
| Product Name Search | Camino Leather Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 21.5 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Welt detail | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Track arm | Yes |
| Modern style | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Tight back | Yes |
| Website Material | Leather |
| Qty On Hand | 64 |
Additional information
| Brand |
Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color |
Other |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
N5713SL
Category: Chairs

Reviews
There are no reviews yet.