Santa Barbara Panel Bed King
A traditional tufted bed design is updated for modern living.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Refined and elegant, the Santa Barbara clean-lined, tufted panel bed blends traditional and modern. Its rectangular footboard strikingly contrasts a detailed, semi-circular headboard. Framed in a soft oak veneer in Sandstone finish, the performance fabric is welted and tufted without buttons, giving it a classic but updated look.
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King and Queen |
| Com | 10.5 |
| Cubes | 37.61 |
| Date Introduced | April 2018 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 385 Sandstone |
| Interior Bed Height | 26 in and 66.04 cm |
| Kitted Skus | 385XFR3, 385XH03 |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 76 |
| Overall Product Width | 81.50 |
| Pieces Shown | 385XFR3 Footboard/Side Rails and 385XH03 Headboard |
| Product Name Search | Santa Barbara Panel Bed-King |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Beds |
| Program | Santa Barbara |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 287.1 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 6.81 in and 17.3 cm |
| Total Shipping Weight | 287.1 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Wood-framed headboard and footboard with inset upholstered tufted panel in performance fabric with welt (no buttons) | Yes |
| Three slat support system with adjustable center supports | Yes |
| No nailhead option | Yes |
| Wood side rails | Yes |
Additional information
| Dimensions | 88.56 × 81.5 × 76 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Santa Barbara |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.