Mosaic Panel Bed King
Inspired by abstract art, this rustic modern panel bed features an upholstered headboard with a Mondrian-style block pattern.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Mosaic panel bed delivers rustic modern style with an artistic edge. Offering an unforgettable look, the upholstered headboard features multi-level panels in a Mondrian-style block pattern. On the side rails and footboard, quartered white oak is finished with a cerusing technique, which allows white highlights in the grain to shine through the Dark Taupe finish.
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King and Queen |
| Cubes | 42.25 |
| Date Introduced | October 2016 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B318 |
| Fabric Shown | B318 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Finish Shown | WDF – 373 Dark Taupe |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Height | 13 in and 33.02 cm |
| Kitted Skus | 373FR66, 373H66 |
| Made To Order | No |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 78 |
| Overall Product Width | 83 |
| Pieces Shown | 373FR66 Footboard/Side Rails and 373H66 Headboard |
| Product Name Search | Mosaic Panel Bed-King |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Mosaic |
| Qty On Hand | 49 |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 350.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 8 in and 20.32 cm |
| Total Shipping Weight | 350.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Upholstered headboard with pattern of multi-level panels. | Yes |
| Wood footboard, side rails and feet in Dark Taupe finish. | Yes |
| Three slat support system with adjustable center supports. | Yes |
| Product Type | Panel Bed |
Additional information
| Dimensions | 88.19 × 83 × 78 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dark Taupe |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Mosaic |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.