Morgan Fabric Storage Panel Bed King
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The fully upholstered Morgan panel bed offers an elegant transitional style. On the headboard, refined optional nailhead trim surrounds a picture frame panel. The footboard has a hidden drawer for added storage. The wooden feet are available in Smoke or Espresso finish.
Product Details
| $searchable | Yes |
|---|---|
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
| Bed Style | Storage Bed |
| Com | 14.5 |
| Cubes | 25.79 |
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Introductions | NewAll and NewInteriors |
| Kitted Skus | 753H76, 753SFR6 |
| Made To Order | Yes |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Newintroductions | New |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 64 |
| Overall Product Width | 82.25 |
| Pieces Shown | 753H76 Morgan Headboard and 753SFR6 Morgan Storage Footboard/Side Rails |
| Product Name Search | Morgan Fabric Storage Panel Bed-King |
| Product Style | Transitional |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 227.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 12.25 in and 31.12 cm |
| Top Of Slat | 2.75 in and 6.99 cm |
| Total Shipping Weight | 227.0 |
| Website Material | Fabric |
| Available in select fabric options | Yes |
| Drawer Interior Dimensions (each compartment): W 36.63 D 23.13 H 6.75 in. | Yes |
| Drawer Interior Dimensions (total): W 76.38 D 23.13 H 6.75 in. | Yes |
| Headboard cannot be used alone; must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| Slat support system | Yes |
| Product Type | Beds |
| Fully upholstered panel headboard with optional nailhead trim standard, side rails and footboard with storage drawer | Yes |
| Choice of optional nailhead trim; nail trim available on headboard only | Yes |
| Wooden feet available in Espresso finish (shown) or Smoke finish | Yes |
| Bedsizes | King and Queen |
Additional information
| Brand |
Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color |
Brown |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
K2150
Category: Beds

Reviews
There are no reviews yet.