Monolith Panel Bed Queen
Daring shapes craft a one-of-a-kind design for this upholstered panel bed.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Monolith panel bed makes a bold statement with daring shapes and a fully upholstered design. A unique curved oval headboard is nested into the back and side panels, creating a one-of-a-kind style. Exposed wood feet are finished in Puma.
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 31.29 |
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B158 |
| Fabric Shown | B158 |
| Finish Shown | WDF – 343 Puma |
| Floor To Top Of Side Rail | 14.25 in and 36.2 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 14.25 in and 36.2 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Kitted Skus | 343FR07, 343H07 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 58.81 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 343FR07 Footboard/Side Rails and 343H07 Headboard |
| Product Name Search | Monolith Panel Bed-Queen |
| Product Type | Beds |
| Program | Monolith |
| Qty On Hand | 4 and DC 56 |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 193.0 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 6.4375 in and 16.35 cm |
| Top Of Slat | 7.8125 in and 19.84 cm |
| Total Shipping Weight | 193.0 |
| Website Material | Fabric |
| Standard with five wood slats with adjustable center support leg | Yes |
| Upholstered, shaped headboard, and upholstered footboard and side rails with exposed wood feet in Puma finish | Yes |
| Standard with performance fabric B158 | Yes |
| Product Type | Panel Bed |
Additional information
| Dimensions | 94.25 × 72 × 58.81 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Puma |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Monolith |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.