Albion Arm Chair
Shaping tells timeless story in this versatile arm chair with an upholstered back and open frame.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
With the Albion arm chair, the traditional shape of an arm chair is modernized and refined. Lines are softened, with tapered and curved legs providing an understated style. Relaxed sophistication is showcased in an open-back frame with an upholstered seat and back, highlighted with nailhead trim along the seat.
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Cubes | 28.89 |
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B585 |
| Fabric Shown | B585 |
| Finish Shown | WDF – 311 Pewter |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 22.5 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Albion Arm Chair |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Albion |
| Qty On Hand | 49 |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 82.6 |
| Total Shipping Weight | 82.6 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Antique Nickel around seat | Yes |
| Fabric on upholstered back and seat with flat self-tape and nail trim | Yes |
| Pewter finish on wood frame | Yes |
| White oak solids | Yes |
Additional information
| Dimensions | 24.25 × 22.5 × 36 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Grey |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Albion |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.