Naomi Leather Chair
A study in modern simplicity, this leather club chair attracts with its clean, fluid lines and exposed wood legs.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
A simple, modern aesthetic defines the Naomi leather chair. The fluid lines of its sloped arms form an elegant silhouette, enhanced by saber back legs. With a tight seat and a subtly pitched back, this contemporary chair offers comfort as well as style.
Product Details
| Arm Height | 22 in and 55.88 cm |
|---|---|
| Ba | 27.5 in and 69.85 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Col | 71 |
| Cubes | 38.08 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | October 2016 |
| Division | Upholstery |
| Finish Shown | WDF – 788 Aged Grey |
| Leather | 209-010 |
| Leather Shown | 209-010 |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 32 |
| Product Name Search | Naomi Leather Chair |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | 39 |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 27.5 in and 69.85 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Leather and Wood |
| Aged Gray finish. | Yes |
| Tight seat and back. | Yes |
| Exposed wood feet. | Yes |
| Qty On Hand | |
| Qty On Hand | 46 |
Additional information
| Dimensions | 37.5 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Aged Grey |
| Style |
Modern |
| Collection |
Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.