Graham Fabric Panel Bed Extended California King
Featuring an elegant silhouette and nailhead accents, this transitional camelback bed blends traditional touches with a modern aesthetic.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Graham camelback bed creates a look of understated elegance with a classic silhouette and a clean, modern aesthetic. In a nod to tradition, subtle nailhead trim traces the inside edge of the upholstered headboard. The upholstered side rails and footboard forgo ornamentation, bringing home the streamlined look. The side rails are extended to accommodate the motion base for an adjustable mattress. Exposed wood feet are available in Smoke or Espresso finish.
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | Extended California King and Queen |
| Com | 12 |
| Cubes | 30.93 |
| Date Introduced | April 2009 |
| Division | Casegoods |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 750FC65, 751H65 |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 54 |
| Overall Product Width | 83.75 |
| Pieces Shown | 750FC65 Footboard/Extended Side Rails and 751H65 Graham Headboard |
| Product Name Search | Graham Fabric Panel Bed-Extended California King |
| Product Type | Panel Bed |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 212.0 |
| Sizelabel | Extended California King |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 212.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Extended side rails are 2″ longer than standard rails to accommodate an adjustable mattress. | Yes |
| Fully upholstered camelback headboard with nailhead trim | Yes |
| Three metal slat support system with adjustable center supports | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails – no nailhead | Yes |
| Product Type | Beds |
| Extended side rails are 2 longer than standard rails to accommodate an adjustable mattress. | Yes |
Additional information
| Dimensions | 94.88 × 83.75 × 54 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Extended California King |
| Collection | Upholstered Bed Program |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.